Architekti radě města doporučili podobu prostoru pod sportovní halou
ZLÍN - Město Zlín už ví, jak by v budoucnu mohla vypadat plocha pod sportovní halou. Nezávislá porota složená z řady významných architektů včetně profesora architektury Michala Kohouta nebo architekta Aleše Buriana doporučila městu k realizaci návrh architekta Luďka Šimoníka s kolektivem. Celkem bylo posuzováno dvanáct doručených soutěžních návrhů.
„Toto významné rozvojové území, které je dosud stavebně nevyužité, představuje pro naše město velkou výzvu a současně příležitost. Při rozvoji města chceme klást důraz na funkčnost i vhodný urbanismus a architekturu. Proto jsme v tomto případě využili prověření formou soutěže. Nedá se předpokládat, že by bylo možné v centru Zlína v budoucnu řešit tak rozsáhlé a přitom tak zajímavě umístěné území, navíc ve vlastnictví samotného města, ale získané zkušenosti chceme využít například pro budoucí soutěž na plochu po torzu na Jižních Svazích,“ konstatoval primátor Zlína, Jiří Korec.
Zadání soutěže popisovalo pro území potřebu řešení dopravy včetně nedostatkového parkování, umístění cvičné sportovní haly, muzeum veteránů i bydlení. Velký důraz byl kladen na městotvornou funkci veřejného prostranství.
„Vítězná podoba řešeného prostoru je dle poroty velmi zlínská a přesto soudobá. Návrh respektuje pohledovou osu na budovu 21 i řešení připravované křižovatky ulic Březnické a Mostní a nevytváří překážky pro případné budoucí dotvoření náměstí Práce. Každá etapa budoucí výstavby má také samostatně řešený vjezd do podzemního parkování a navzájem se nepodmiňují,“ sdělil tiskový mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.
„Vítězný návrh považujeme za zdařilý a vhodně navazující na baťovskou zástavbu. Návrh muzea veteránů umisťuje do blízkosti stávající i nově navržené cvičné sportovní haly a vytváří předpoklad pro vznik atraktivního veřejného prostoru v jižní části řešeného územ. Zároveň dobře pracuje s rozmístěním jednotlivých objektů. Jsme přesvědčeni, že na veřejný prostor by měl být kladen ještě větší důraz a co se týče občanské vybavenosti ani nezapomenout na obyvatele Letné, pro které by tato lokalita mohla být doplnit chybějící služby i parkovací místa. Postupná realizace tohoto záměru bude obrovským impulsem pro centrum města,“ poznamenal náměstek pro oblast majetku a rozvojových ploch, Pavel Brada.
Porota doporučuje městu zaměřit se na ekonomii výstavby, jako je například prověření umístění parkování v nadzemních částech. Doporučuje také preferovat významnou přítomnost stromů usazených v terénu v parteru staveb, zejména okolo ulice Březnická.
Také rada města má k vítěznému návrhu několik připomínek, které bude potřeba zapracovat. „Chceme například klást větší důraz na dostatečnou kapacitu veřejných budov a zvětšení plochy veřejného prostoru s lepší průchodností lokality. Více do úvahy se mají dát i potřeby obyvatel čtvrti Letná,“ upřesnil náměstek pro územní plánování Pavel Stojar. Podle rady města se má také pamatovat na zásadní funkci území a tou je parkování ať už typu P+R tak i pro sportovní a kulturní události konané ve sportovní hale nebo zimním stadionu. Dojde tak například k prověření dalšího navýšení kapacity parkování oproti vítěznému návrhu s využitím i nadzemních parkovacích domů.
Území má rozlohu přibližně 2,6 ha a původně zde měla v roce 2011 začít výstavba obchodního domu. Investor však od záměru ustoupil a vedení města rozhodlo toto území vykoupit.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto vizualizace: Magistrát města Zlína