Archeologové našli na náměstí barokní kašnu

19.08.2021 11:21

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – O kašně dosud věděli památkáři jen z písemných záznamů, teď její základy odkryli archeologové Muzea regionu Valašsko. Od první poloviny 17. století stála kašna na valašskomeziříčském náměstí.

V půli července odstartovala kompletní revitalizace náměstí s náklady bezmála 52 milionů korun. „Její součástí je také záchranný archeologický výzkum, který platíme z rozpočtu města a provádí jej archeologové Muzea regionu Valašsko v čele se Samuelem Španihelem. Zapojení muzea je zárukou znalosti místních poměrů a díky dlouhodobé spolupráci máme také jistotu odborného zmapování všech nálezů,“ je přesvědčena místostarostka Yvona Wojaczková.

Jedním z dlouho očekávaných objevů je odkrytí základů barokní kašny nedaleko sochy sv. Floriána v jižní části náměstí, k němuž došlo v tomto týdnu. „První písemná zmínka z roku 1615 o ní doslovně říká: ‚Uvedena voda do kašny, ale kašna nedržela vody, musela se znovu spravovat.’ Podle jiného zápisu provedl tuto opravu kameník Jan Foncun,“ říká Petr Zajíc, památkář města Valašské Meziříčí. Zároveň dodává, že přesné datum zániku kašny neznáme: „Víme však, že ji nahradila socha svatého Floriána z roku 1747. Dnes stojí o několik metrů dál, ale pozůstatky zřejmě jejího původního podstavce se podařilo nalézt nad základem kašny.“Archeologové objevili také část dřevěného kanálu, který vodu z kašny odváděl.

Náměstí přitom vydává svá tajemství postupně od počátku zahájení stavebních prací. „Již dříve jsme po odkrytí svrchní vrstvy centrální části narazili na barokní valounovou dlažbu z  druhé poloviny 17. a začátku 18. století. V hloubce 40 centimetrů pod ní se pak v severozápadní části náměstí nacházely fragmenty stavební konstrukce zřejmě ze 16. století,“ dodává Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko. Záchranný výzkum, na kterém se podílí také archeolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, bude probíhat souběžně s revitalizací náměstí až do konce července příštího roku.

„V rámci revitalizace se náměstí dočká například nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibude fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše. Náměstí bude přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vzniknou zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky budou mít jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstane také tradiční vánoční strom?“ dodal Jakub Mikuš, tiskový mluvčí meziříčské radnice.
Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a dalšími odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Valašské Meziříčí