Ambulance paliativní a podpůrné péče pomohla v loňském roce 60 klientům Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí již téměř tři roky funguje projekt zaměřený na péči o pacienty v konečných stadiích nevyléčitelných nemocí. Je zprostředkována formou ambulance paliativní a podpůrné péče. Zvyšovat kvalitu života nevyléčitelně nemocných pacientů a jejich rodin je úkolem paliativní péče, kterou má mnoho lidí spojenou výhradně s úplným závěrem života. Její úloha je však mnohem širší.
Paliativní péče se netýká jen onkologicky nemocných. Pacienty, kteří nemohou nad svým onemocněním zvítězit, mají v péči lékaři napříč medicínskými specializacemi.
„Po ukončení léčby pacienti často nevědí, na koho se obrátit. Mnozí praktičtí lékaři se snaží své svěřence tímto náročným obdobím provést, nicméně jejich možnosti bývají často z různých důvodů omezené. Naší povinností je ukázat jim hodnotnou cestu, která má smysl, i když nevede k uzdravení,“ vysvětlila lékařka Veronika Mikolajková, která nyní dochází do ambulance z mateřské dovolené za pacienty jedenkrát týdně.
Předpokladem kvalitní paliativní péče je multidisciplinární tým, ve kterém úzce spolupracují lékař, zdravotní sestra, sociální pracovník, kaplan, psycholog, nutriční terapeut, fyzioterapeut a další profese. Erudovaní odborníci provází pacienty a jejich rodiny až do poslední chvíle a pomáhají jim zvládat bolest, dušnost, poruchy spánku, úzkosti a další potíže, se kterými se potýkají. Paliativní péče tedy začíná v momentě diagnózy nevyléčitelného onemocnění a končí podporou příbuzných či blízkých během procesu truchlení.
„Snažíme se pacientům pomoci již od doby, kdy jsou u nás hospitalizováni, nasměrovat je do naší ambulance, kde společně s rodinnými příslušníky řešíme současný stav a také odpovědi na otázky, které následně s nemocí přichází,“ řekla všeobecná sestra paliativní a podpůrné ambulance Jaroslava Petřeková.
„Návštěvy pacientů, jejich rodin a počet sezení je individuální. Jsou rodiny, které za námi přicházejí opakovaně, někteří však vzhledem k rychlému onemocnění pouze jedenkrát. Máme primárně v naší ambulanci starší pacienty, ale nejsou bohužel výjimkou ročníky, které nedosahují ani třiceti let. Tady je to vždy složitější, ještě pokud mají malé děti. Snažíme se však pomoci všem a najít řešení v každé situaci, ” pokračovala Jaroslava Petřeková. „V rámci ambulance spolupracujeme hlavně se sociální sestrou, kaplanem nemocnice, dále můžeme pomoci se zajištěním pomůcek pro pacienty, jako je elektricky polohovatelná postel, oxygenerátor a další. Co nejvíce spolupracujeme s organizací Strom života, Diakonií a charitou. V roce 2021 jsme v naší paliativní a podpůrné ambulanci pomohli 60 klientům, kteří se k nám několikrát vrátili, a my jim děkujeme za důvěru, se kterou za námi docházeli,”doplnila sestra.
Veškeré odpovědi nevyléčitelně nemocným pacientům poskytne plán paliativní péče. Pro jeho vytvoření musí zdravotníci s pacientem hovořit o jeho představách, přáních i obavách. Komunikují také s jeho nejbližšími a zohledňují reálné možnosti příbuzných, nakolik mohou jako rodina pomoci svému členovi zvládnout toto nelehké období života. „Pokud rodina chybí nebo funguje nedostatečně, uplatňuje se jako členka paliativního týmu sociální pracovnice. Představy pacienta a rodiny spojujeme s detailní znalostí jeho zdravotního stavu a vyhlídek do budoucna. Když víme, co je pro nemocného nejdůležitější, můžeme pro něj vybrat nejlepší medicínský postup a ušetřit jej všeho, co by ho zbytečně zatěžovalo,“ dodala na závěr doktorka Veronika Mikolajková.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí