Aktuální informace z pondělní povodňové komise v Uherském Hradišti
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Řeka Morava je stále na 3. stupni povodňové aktivity – stav ohrožení. Hladina mírně klesá a prognózy vypadají spíše pozitivně. Hladina Olšavy po dnešním dešti opět mírně vystoupala, avšak nedosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Ve snaze o zvýšení protipovodňové ochrany Uherskohradišťské nemocnice vyhlásilo město Uherské Hradiště v neděli 15. září dobrovolnickou akci na pomoc s pytlováním písku a zvýšením hráze u potoku Olšávka v těsné blízkosti areálu nemocnice.
„Díky protipovodňovým opatřením na řece Moravě, které v minulosti byly v Uherském Hradišti a okolí zrealizovány, je město nyní významně lépe chráněno před povodněmi. Potenciální riziko však bylo povodňovou komisí identifikováno v možném zaplavení Uherskohradišťské nemocnice, a to ze zadní strany směrem od Kunovského lesa, kde se nachází jindy nenápadný tok Olšávka. Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha proto s hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem, ředitelem nemocnice Petrem Sládkem a zástupci povodňové komise, Povodí Moravy, hasičů, policie a města prošli celý terén okolo Olšávky, aby identifikovali místa, kde bylo potřeba urgentně zacelit hráze,“ informoval Jan Pášma, tiskový mluvčí hradišťské radnice.
Během nedělního odpoledne město svolalo na 250 dobrovolníků, kteří nachystali tisíce pytlů s pískem a vystavěli více jak jeden kkilometr dlouhou hráz. „Před dobrovolníky smekám klobouk dolů, odvedli obrovský kus práce. Byli mezi nimi třeba skauti, hasiči, učitelé, lidi z našich příspěvkových organizací, zaměstnanci města a další. Dobrovolníků se nám hlásilo tolik, že nestíhala telefonická linka. Je úžasné, jak se v těžkých chvílích dokážeme semknout. Všem velké díky,“ vyjádřil uznání starosta Stanislav Blaha. Další dobrovolníci v tento okamžik nejsou potřeba, v případě potřeby by byli osloveno opět prostřednictvím webu města a sociálních sítí.
Hladinu Olšávky se podařilo snížit za pomoci hasičů, kteří na místě již druhý den odčerpávají vodu. Zároveň byly navýšeny hráze pomocí pytlů s pískem. Bude-li třeba, je město připraveno velmi operativně ochranu na Olšávce navýšit,“ řekl starosta.
„Uherskohradišťskou nemocnici jsme evakuovat nemuseli a stále funguje bez omezení, ale až do odvolání platí zákaz návštěv. K tomuto opatření jsme přistoupili preventivně, abychom co nejvíce snížili počet osob pohybujících se v areálu,” vysvětlil ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.
Již čtyři dny v kuse se na protipovodňových akcích velkou měrou podílejí zástupci Povodí Moravy, profesionální hasiči HZS ZK a také všech pět jednotek sboru dobrovolných hasičů, zřízených městem Uherské Hradiště. „Pracují ve dne, v noci. Aktuálně zasahují třeba při přečerpávání Olšávky či Jarošovského potoka do Moravy. Právě jejich zásluhou a vysokým nasazením je zatím situace ve městě příznivá,“ okomentoval stav starosta Blaha.
Dlouhodobě vysoká hladina toků má vliv na kondici protipovodňových hrází. Ty se teď velmi aktivně monitorují a napravují se lokální průsaky. „Včera jsme řešili několik kritických situací jak v Uherském Hradišti, tak po celém regionu. Třeba na vodním toku Březnice nad obcí Kněžpole došlo k protržení hráze a voda přes pole začala obec ohrožovat zaplavením. Nebylo to vůbec snadné, ale díky skvělé několikahodinové práci se konečně v nočních hodinách podařilo hráz zacelit. Ještě dnes se hráz zpevňuje a dosypává pro případ, že by přišel větší nápor vody,“ informoval na povodňové komisi starosta Blaha.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště