Aktuální informace k modernizaci teplárny v Uherském Hradišti
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Teplárna v Uherském Hradišti prošla v letošním roce zásadní modernizací. V první polovině roku ukončila spalování uhelného hruboprachu a od začátku podzimní topné sezóny využívá tři nové plynové kotle a tři kogenerační jednotky, které kromě tepla vyrábějí i elektřinu. Další kroky v modernizaci teplárny společnost CTZ zatím stále zvažuje, ale je pravděpodobné, že se zvýší cena tepla pro odběratele.
„Společnost CTZ, jejíž vlastníky jsou společnost ENETIQA s podílem 50,96 % a město Uherské Hradiště s podílem 49,04 %, v červnu letošního roku v návaznosti na ukončení spalování uhlí oznámila, že vedle již schválené výstavby zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) zahájila posuzování další varianty modernizace teplárny, a to doplnění plynových technologií průmyslovými tepelnými čerpadly o zhruba stejném výkonu jako plánované ZEVO,“ uvedl Jan Pášma, tiskový mluvčí hradišťské radnice.
Posouzení, která z variant navazujícího kroku modernizace teplárny bude ekonomicky výhodnější, plánovala společnost ENETIQA předložit do konce roku. Nyní informovala, že dokončila návrh technické specifikace využití tepelných čerpadel, nemůže ale dokončit ekonomické porovnání obou variant, protože Státní fond životního prostředí ČR zatím nevypsal novou výzvu v rámci dotačního programu HEAT, určeného na modernizaci tepláren a spravovaného Modernizačním fondem. Dotační program v objemu 20 miliard korun vypsaný pro letošní rok, do kterého se mohli zájemci o dotace hlásit od 15. července do konce listopadu, byl vyčerpán během čtrnácti dní.
O aktuálním postupu modernizace teplárny informoval starosta Stanislav Blaha také na prosincovém zasedání zastupitelstva města. „Bez dotace by nebyla žádná z variant modernizace teplárny ekonomicky přijatelná,“ okomentoval tento stav starosta a dodal, že i na výstavbu plynových technologií teplárna dotace čerpala.
Podle jednatele společnosti CTZ Kamila Ondry dává časový posun v posouzení obou variant šanci upřesnit i predikce dvou klíčových parametrů, a to budoucí ceny elektřiny a zemního plynu, které v důsledku války na Ukrajině, rychlejšího uzavírání uhelných elektráren a dalších změn v české i evropské elektroenergetice stále velmi kolísají.
Dokončená technická studie využití tepelných čerpadel posuzovala varianty čerpání tepla z vody, tedy řeky Moravy (varianta voda/voda), ze vzduchu (varianta vzduch/voda) nebo z vrtu na území teplárny (varianta země/voda). Dále budou posuzovány jen první dvě varianty, protože vzhledem k výkonu tepelných čerpadel by byl zemní vrt enormně drahý a náklady na něj by se negativně promítly do ceny tepla. V obou možných variantách je počítáno s nasazením dvou průmyslových tepelných čerpadel, každé o výkonu až 2,6 MW.
„Ve variantě voda/voda bychom tepelné čerpadlo s čpavkem jakožto přírodním chladivem provozovali stále na maximální výkon, druhé s přírodním chladivem oxidem uhličitým bychom provozovali dle potřeby a tuto rezervu ve výkonu bychom používali například pro služby výkonové rovnováhy nebo pro vykrytí špiček v odběru tepla. Ve variantě vzduch/voda je možné obě tepelná čerpadla s přírodním chladivem oxidem uhličitým využívat více flexibilně, a tedy volit režim provozu podle výše odběru tepla nebo podle stavu přenosové (elektrizační) soustavy ČR pro službu výkonové rovnováhy,“ upřesnil Kamil Ondra.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště